• Wybierz język:

Biblioteki współpracujące:

Szukana fraza:


Miejsce przeszukiwania:


Województwo:


Rodzaj hasła:

 
 
 


Poziom dokładności:

 
 
2014-08-22

Książki i filmy idą w parze

Instytut Książki po raz kolejny udowodnił, że jeśli chcemy skutecznie zachęcać do czytania, należy „wyjść z książką do ludzi”. W taki sposób narodziła się inicjatywa utworzenia biblioteki na festiwalu Open’er, która już po raz drugi odniosła ogromny sukces. Idąc za ciosem we Współpracy z wydawcami, Programem Trzeciego Polskiego Radia oraz Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty postanowiono uruchomić bibliotekę, z której będą mogli korzystać uczestnicy festiwalu filmowego T-Mobilne Nowe Horyzonty we Wrocławiu. O powodzeniu projektu najlepiej świadczą statystyki. W ciągu 7 dni w bibliotece zarejestrowało się 189 osób, które łącznie wypożyczyły 287 książek (czyli statystycznie co druga osoba przeczytała więcej niż jedną książkę). Do wyboru było kilkaset tytułów ufundowanych przez wydawców. Warto podkreślić, że polscy wydawcy po raz kolejny okazali się niezawodni i bardzo silnie wsparli akcję, dzięki czemu uczestnicy festiwalu mieli naprawdę ogromny wybór ciekawych pozycji – nie zabrakło nowości i bestsellerów.

Oczywiście festiwalową bibliotekę wspierał system biblioteczny MAK+, w którym odbywały się wypożyczenia i zwroty książek. Na czytelników czekały dwa stanowiska komputerowe, na których można było wyszukiwać pozycje dostępne w katalogu. Warto podkreślić, że 569 książek jedna osoba wprowadziła do MAK-a+ w 2 dni. Galeria:


2014-08-07

Warsztaty dla województwa łódzkiego - zapraszamy!

Zapraszamy na bezpłatne warsztaty poświęcone funkcjonalności i pracy z systemem bibliotecznym MAK+ organizowane dla bibliotekarzy z województwa łódzkiego.

Termin: 19 sierpnia 2014 r. godz. 10:00

Prowadzący: Jakub Salamon

Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi, ul. Gdańska 100/102

Limit miejsc: 15

Wszystkich chętnych prosimy o przesyłanie zgłoszeń drogą mailową na adres: a.pieniazek@makplus.pl

Uwaga: decyduje kolejność zgłoszeń!

 Załączniki:


2014-07-22

Tak to się robi w Czechach

Korzystając z zaproszenia wystosowanego przez menadżera ds. współpracy czesko-polskiej Krzysztofa Karwowskiego do odwiedzenia wystawa Play Broumovsko udaliśmy się do Czech. Nasza wizyta w Brumovie uświadomiła nam, jakie ciekawe miejsca można znaleźć tuż za granicą naszego kraju. Co prawda celem wizyty była niezwykle ciekawa wystawa zorganizowana na terenie zakładów produkcji tkanin VEBA Broumov, ale nie ograniczyliśmy się tylko do niej.

Broumov jest miastem leżącym w centrum kotliny Broumovskiej, nad rzeką Ścinawką, w kraju hradeckim. Jego historia sięga aż XII wieku. W tym czasie Broumov został ośrodkiem handlu kierowanym przez opactwo benedyktynów. W XIV wieku Broumov stał się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w północnych Czechach, a jego rozkwit przypadł na epokę baroku. Część barokowej spuścizny architektonicznej zachowała się do dni dzisiejszych. Najokazalszym i najważniejszym zabytkiem w mieście jest, uznany za czeski zabytek narodowy, klasztor benedyktyński wraz z kościołem św. Wojciecha. Znaleźć tam można kopię Całunu Turyńskiego z 1651 r. oraz ogromną bibliotekę z dużą, jak na standardy czeskie, ilością starodruków oraz Muzeum Ziemi Broumovskiej. Oczywiście lista zabytków nie ogranicza się tylko do klasztoru i kościoła św. Wojciecha, ale spacerując po mieście warto jeszcze obejrzeć gimnazjum klasztorne z 1711 roku, stary Ratusz, wzniesiony po 1459 roku drewniany kościół pod wezwaniem Panny Marii czy domy mieszczańskie z XVI-XIX wieku.

Wróćmy do wystawy Play Broumovsko. Jest to niezwykle ciekawa wystawa, pełna dużych multimedialnych obiektów, obiektów interaktywnych które można dotykać i należy każdym z nich się bawić. Cała wystawa zajmuje powierzchnię prawie 5 tys. metrów kwadratowych i jest podzielona na dwa obszary – ciemny, bez dostępu światła dziennego, gdzie królują obiekty prezentujące zjawiska optyczne i jasny, gdzie znajdziemy obiekty prezentujące świat dźwięków. Prezentowane obiekty, które poprzez zabawę uczą, pozwalają na odkrycie świata niezwykłych zjawisk optycznych i dźwiękowych. Cała wystawa skierowana jest do szkół, uczelni artystycznych, rodzin z dziećmi, a także turystów, a dodatkowo posiada rozbudowany program imprez towarzyszących typu warsztaty, koncerty, wydarzenia biznesowe. Organizatorom wystawy udało się zapewnić dofinansowanie ze strony partnerów tak więc ceny biletów są utrzymane na niewysokim poziomie, rzędu 8 zł wstęp dla dzieci, 15 dla dorosłych, czy 37 zł dla rodzin (odpowiednio: 50, 100 i 240 koron). Wystawa będzie gościć w Broumovsku do końca lutego 2015 roku. W tym czasie klasztor benedyktyski w Broumovie ma uruchomić szeroką ofertę pogranicznego Centrum Edukacji i Kultury, które obecnie jest przygotowywane w ramach rewitalizacji klasztoru i ogrodów. Budżet remontu wynosi 10 milionów euro. Z tych środków powstanie m.in. szereg galerii (wystawy stałe i czasowe), sale koncertowe, sale dydaktyczne i pełne zaplecze, włącznie z bazą noclegową na potrzeby organizacji warsztatów. Będzie można np. przyjechać z własnym chórem, przestudiować zdigitalizowane zbiory nawet średniowieczne muzykalia i nagrać w studio własną płytę z utworami, których nikt nie słyszał od kilkuset lat.Galeria:Zintegrowany system biblioteczny MAK+ stworzony i administrowany przez Instytut Książki.Partnerzy: