• Wybierz język:

Biblioteki współpracujące:

Szukana fraza:


Miejsce przeszukiwania:


Województwo:


Rodzaj hasła:

 
 
 


Poziom dokładności:

 
 
2014-07-22

Tak to się robi w Czechach

Korzystając z zaproszenia wystosowanego przez menadżera ds. współpracy czesko-polskiej Krzysztofa Karwowskiego do odwiedzenia wystawa Play Broumovsko udaliśmy się do Czech. Nasza wizyta w Brumovie uświadomiła nam, jakie ciekawe miejsca można znaleźć tuż za granicą naszego kraju. Co prawda celem wizyty była niezwykle ciekawa wystawa zorganizowana na terenie zakładów produkcji tkanin VEBA Broumov, ale nie ograniczyliśmy się tylko do niej.

Broumov jest miastem leżącym w centrum kotliny Broumovskiej, nad rzeką Ścinawką, w kraju hradeckim. Jego historia sięga aż XII wieku. W tym czasie Broumov został ośrodkiem handlu kierowanym przez opactwo benedyktynów. W XIV wieku Broumov stał się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych i kulturalnych w północnych Czechach, a jego rozkwit przypadł na epokę baroku. Część barokowej spuścizny architektonicznej zachowała się do dni dzisiejszych. Najokazalszym i najważniejszym zabytkiem w mieście jest, uznany za czeski zabytek narodowy, klasztor benedyktyński wraz z kościołem św. Wojciecha. Znaleźć tam można kopię Całunu Turyńskiego z 1651 r. oraz ogromną bibliotekę z dużą, jak na standardy czeskie, ilością starodruków oraz Muzeum Ziemi Broumovskiej. Oczywiście lista zabytków nie ogranicza się tylko do klasztoru i kościoła św. Wojciecha, ale spacerując po mieście warto jeszcze obejrzeć gimnazjum klasztorne z 1711 roku, stary Ratusz, wzniesiony po 1459 roku drewniany kościół pod wezwaniem Panny Marii czy domy mieszczańskie z XVI-XIX wieku.

Wróćmy do wystawy Play Broumovsko. Jest to niezwykle ciekawa wystawa, pełna dużych multimedialnych obiektów, obiektów interaktywnych które można dotykać i należy każdym z nich się bawić. Cała wystawa zajmuje powierzchnię prawie 5 tys. metrów kwadratowych i jest podzielona na dwa obszary – ciemny, bez dostępu światła dziennego, gdzie królują obiekty prezentujące zjawiska optyczne i jasny, gdzie znajdziemy obiekty prezentujące świat dźwięków. Prezentowane obiekty, które poprzez zabawę uczą, pozwalają na odkrycie świata niezwykłych zjawisk optycznych i dźwiękowych. Cała wystawa skierowana jest do szkół, uczelni artystycznych, rodzin z dziećmi, a także turystów, a dodatkowo posiada rozbudowany program imprez towarzyszących typu warsztaty, koncerty, wydarzenia biznesowe. Organizatorom wystawy udało się zapewnić dofinansowanie ze strony partnerów tak więc ceny biletów są utrzymane na niewysokim poziomie, rzędu 8 zł wstęp dla dzieci, 15 dla dorosłych, czy 37 zł dla rodzin (odpowiednio: 50, 100 i 240 koron). Wystawa będzie gościć w Broumovsku do końca lutego 2015 roku. W tym czasie klasztor benedyktyski w Broumovie ma uruchomić szeroką ofertę pogranicznego Centrum Edukacji i Kultury, które obecnie jest przygotowywane w ramach rewitalizacji klasztoru i ogrodów. Budżet remontu wynosi 10 milionów euro. Z tych środków powstanie m.in. szereg galerii (wystawy stałe i czasowe), sale koncertowe, sale dydaktyczne i pełne zaplecze, włącznie z bazą noclegową na potrzeby organizacji warsztatów. Będzie można np. przyjechać z własnym chórem, przestudiować zdigitalizowane zbiory nawet średniowieczne muzykalia i nagrać w studio własną płytę z utworami, których nikt nie słyszał od kilkuset lat.Galeria:


2014-07-11

III Spotkanie Użytkowników MAK+ w Kolbuszowej

Już po raz trzeci, 25 czerwca, odbyło się w Kolbuszowej spotkanie bibliotekarzy, pracujących w systemie MAK+, z twórcami tego systemu. Zespół MAK+ był reprezentowany przez Tomasza Cieślika, kierownika zespołu oraz Jakuba Salamona, odpowiedzialnego za rozwój aplikacji. W III Podkarpackim Spotkaniu Użytkowników MAK+  udział wzięli bibliotekarze z powiatów: kolbuszowskiego, mieleckiego i rzeszowskiego. Organizatorami byli: Instytut Książki oraz MiPBP w Kolbuszowej.

Czas podsumowań

W pierwszej części spotkania dyrektor kolbuszowskiej biblioteki Andrzej Jagodziński podsumował swoje pięcioletnie doświadczenia z Systemem MAK+ w prezentacji: MAK+ starszy i dojrzalszym po kolejnym roku. W związku z tym, że wiele podkarpackich bibliotek jest użytkownikami Systemu MAK+ (48 bibliotek, co stanowi ok. 30% wszystkich bibliotek w Podkarpaciu) od pierwszego kolbuszowskiego spotkania, które odbyło się 2 lata temu, padało wiele konstruktywnych uwag i propozycji. W prezentacji zostały zebrane najważniejsze z tych uwag i propozycji. Duża część z nich została wdrożona, część okazała się nietrafna, a kilka dalej czeka na realizację.

W dalszej części prezentacji Andrzej Jagodziński zdał relację z I Seminarium Specjalistów i Użytkowników MAK+, które odbyło się w marcu w Warszawie. Uczestniczyli w nim przedstawiciele wiodących bibliotek, pracujących w systemie MAK+ oraz specjaliści bibliotekarstwa. Na Seminarium tym  opracowano listę najpotrzebniejszych zmian w systemie, najważniejsze to: usprawnienie modułu skontrum, wprowadzenie nowego indeksu „tytuł” (oraz zmiana nazwy dotychczasowego na „fraza w tytule”), poprawienie wyszukiwania w bibliografii i umożliwienie generowania wydruków oraz scalanie opisów bibliograficznych i haseł KHW.

 

Na koniec prezentacji Dyrektor kolbuszowskiej biblioteki nakreślił oczekiwania środowiska:

 • Zahamowanie lawinowego przyrostu rekordów tymczasowych
 • Brak retrokonwersji Bazy Centralnej
 • Unikanie bezrefleksyjnego przenoszenia metod analogowych przy automatyzacji procesów bibliotecznych
 • Wprowadzenie ułatwień do prowadzenia wypożyczalni międzybibliotecznej, szczególnie w świetle najnowszego programu dofinansowania zakupów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 • System certyfikowania i szkolenia katalogerów
 • Wprowadzenie bardziej intuicyjnej i szybszej Aplikacji Czytelnika

 

Co nas czeka w MAK+? 

Druga część Spotkania poświęcona była perspektywom rozwoju aplikacji. Tomasz Cieślik, kierownik Zespołu MAK+, opowiadał o rzeczach, które już udało się wykonać lub wkrótce będą wykonane, takich jak: integracja z serwisem iBUK, stworzenie modułu do przekazywania danych do windykatorów, współpraca z serwisem lubimyczytac.pl oraz opracowanie system do zarządzania numerami ISBN dla wydawców polskich i połączenie go z Systemem MAK+. 

Tomasz Cieślik odniósł się też również do oczekiwań środowiska. Zapowiedział, że nowa Aplikacja Czytelnika będzie wdrożona do listopadowej konferencji Automatyzacja Bibliotek Publicznych. Przychylił się do uwag o retrokonwersji oraz o certyfikowaniu katalogerów, ale zaznaczył, że problemy te leżą w gestii Biblioteki Narodowej i środowisko powinno wspólnie domagać się ich realizacji. Zapowiedział również, że w czasie wakacji dokonywane będzie scalanie rekordów tymczasowych oraz haseł przedmiotowych KHW.

Nowości i dyskusje

 Następnie głos zabrał Jakub Salamon, który zaprezentował najświeższe nowości w Aplikacji. Za najważniejsze z tych nowości można uznać:

 • Moduł skontrum został przebudowany według uwag Łukasz Szymańskiego, bibliotekarza systemowego z Kolbuszowej i administratora wojewódzkiego MAK+. Uwagi zostały zebrane w czasie skontrów przeprowadzonych w bibliotekach w Krościenku Wyżnym oraz Kolbuszowej.
 • Dodano nowy indeks o nazwie „tytuł”. W tym indeksie wpisany przez wyszukującego ciąg znaków w tytule porównywany jest tylko z początkiem tytułów zawartych z przeszukiwanej bazie. Wyniki wyświetlane są w kolejności alfabetycznej. W chwili obecnej indeks ten jest dostępny tylko przy wyszukiwaniu w Bazie Centralnej. Jeżeli nie będzie do niego uwag, to po wakacjach zostanie dodany do Wyszukiwania lokalnego. Domyślnym pozostaje jednak obecny indeks, który wyszukuje wpisaną frazę w dowolnym miejscu tytułu. Zmieniona została tylko jego nazwa na „frazę w tytule”.
 • System przy wyszukiwaniu w Bibliografii Regionalnej przeszukuje teraz wszystkie sekcje. Bibliotekarz może podpinać automatycznie schemat bibliografii regionalnej konkretnego województwa. Wprowadzono nowe uprawnienie i tylko osoba je posiadająca będzie mogła podpinać i odpinać rekordy od bibliografii. Osoba posiadająca uprawnienia do budowania schematów bibliografii może generować zestawienia.
 • Wprowadzono nowy moduł Windykacja, który pozwala przekazywać dane użytkowników zalegających do windykatora.

 

Na koniec spotkania odbyła się ożywiona dyskusja. Jednymi z ciekawszych wniosków z niej wypływającymi były:

 • Stwierdzono, że lawinowy przyrost rekordów tymczasowych nie jest tylko problemem twórców systemu, ale przede wszystkim użytkowników i należy przekonać wpisujących nowy rekord dla książki posiadającej już wiele opisów, że jest to bezcelowe. Osoby takie powinny pobrać już opracowany rekord z Bazy Centralnej, a następnie dopisać lub poprawić pola, które im nie odpowiadają.
 • Aby proces wdrażania poprawek był bardziej efektywny twórcy powinni przyjąć zasadę „Od ogółu do szczegółu”, czyli najpierw powinni wprowadzać usprawnienia dotyczące wszystkich bibliotek, a dopiero później powinni przechodzić do propozycji pojedynczych.

Wszyscy uczestnicy, zarówno z Warszawy, jak i z podkarpacia, zadeklarowali chęć wzięcia udziału w następny takim spotkaniu za rok. Tomasz Cieślik wyraził swoją nadzieję, że waga zgłaszanych uwag z roku na rok będzie coraz mniejsza, ponieważ te wszystkie ważne będą już rozwiązane. Czego i my, jako użytkownicy systemu, sobie życzymy i zapraszamy za rok.

 

Źródło udostępnione przez MiPBP Kolbuszowa


2014-06-24

Nowa wersja systemu MAK+

W dniu dzisiejszym Państwa MAK+ powinien automatycznie aktualizować się do wersji 1.9.7.

Zmiany w MAK+ 1.9.7 w porównaniu do poprzednich wersji:

SKONTRUM
1. Pole "wczytaj kod kreskowy" wczytuje również numery inwentarzowe
2. Po każdorazowym wczytaniu kodu kreskowego lub numeru inwentarzowego wyświetla się komunikat z informacją: " Wczytano: Autor, tytuł nr inwentarzowy, sygnatura, stan". Wczytany numer podświetlany jest w tabeli na zielono lub na czerwono w przypadku ubytku na półce.
3. Dodano listę (obok wczytywania kodu): nr regału/półki. Ta informacja wyświetlana jest przy wczytywanym egzemplarzu w tabeli egzemplarzy w kolumnie: regał/półka. Lista jest definiowana przez użytkownika w menu Operacje/Regały
4. Dodano nową operację: Operacje/Wczytywanie kodów. Umożliwia to kilku osobom z laptopami wczytywanie wielu kodów jednocześnie.
5. Do filtrowania dodano filtrowanie po regale/półce

KATALOG
1. Nowy, poprawiony indeks "Tytuł" - wyświetla alfabetycznie tytuły według pól 245a, 245b, 245n, 245p. Przy tym indeksie w wynikach wyszukiwania pojawia się dodatkowy przycisk: Szukaj więcej. Powoduje wyszukiwanie w pozostałych polach tytułowych tego indeksu.

BIBLIOGRAFIA REGIONALNA
1. Po dodaniu nazwy bibliografii można do niej podpiąć schemat bibliografii regionalnej konkretnego województwa. Obecnie schematy województw są wczytywane na życzenie, jak tylko je otrzymamy z bibliotek wojewódzkich.
2. Wyszukiwanie w trybie bibliografii jest niezależne od sekcji
3. Działy z konkretnej biogeografii do których jest przypisany jakikolwiek rekord są zaznaczone na czerwono
4. Użytkownik o uprawnieniach do budowania schematów bibliografii ma możliwość generowania zestawień bibliograficznych.
5. W module katalog w panelu administratora dodano osobne uprawnienia dla użytkownika który może przypinać rekordy do bibliografii

IMPORT
1. Poprawiono importer umożliwiając pobieranie z danych egzemplarzowych numeru faktury jeśli jest w polu 923yZintegrowany system biblioteczny MAK+ stworzony i administrowany przez Instytut Książki.Partnerzy: