• Wybierz język:

Biblioteki współpracujące:

2015-01-22

Integracja szukamksiążki.pl i portalu lubimyczytać.pl stała się faktem!

Wspólne działanie serwisu lubimyczytać.pl oraz Instytutu Książki ma na celu popularyzację czytelnictwa poprzez zwiększenie informacji o książkach oraz o ich dostępności w polskich bibliotekach.

Dzięki współpracy Instytutu Książki i lubimyczytać.pl – największej społeczności czytelników w Polsce, na stronach szukamksiążki.pl w szczegółach wyników wyszukiwania książek pojawiły się oceny książek wystawiane przez społeczność lubimyczytać.pl. Mamy nadzieję, że nowa funkcjonalność pomoże Państwu i Państwa Czytelnikom w wyborze książek do przeczytania.

Dodatkowo w serwisie lubimyczytać.pl na stronie każdej książki pojawiła się informacja ‘Gdzie wypożyczyć?’, która po wybraniu województwa i kliknięciu ‘szukaj’ przekierowuje do szukamksiążki.pl, gdzie pozwala sprawdzić dostępność tej książki w bibliotekach korzystających z systemu bibliotecznego MAK+.


2015-01-21

Ostatnie miejsca na warsztaty w Rzeszowie - zapraszamy!

Instytut Książki oraz Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zapraszają na warsztaty dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych woj. podkarpackiego z obsługi MAK+.

Szkolenia zorganizowane zostaną dla trzech grup uczestników, zróżnicowanych pod względem znajomości systemu MAK+:

Grupa I: Termin: 23 stycznia 2015 r. – szkolenia zaawansowane, godz. 10.00-15.00 - brak wolnych miejsc

Grupa II: Termin: 30 stycznia 2015 r. – szkolenie podstawowe dla osób zajmujących się katalogowaniem, godz. 10.00-15.00

Szkolenie skierowane jest do bibliotekarzy katalogujących swoje zbiory w systemie MAK+. 

Program:

1. Nowa aplikacja czytelnika.

2. Nowości w systemie MAK+.

3. Katalogowanie w MAK+: opracowywanie książki w MARC21, pobieranie rekordów z Bazy Centralnej, importowanie opisów z KARO, import z wcześniej używanego systemu bibliotecznego.  

Grupa III: Termin: 6 luty 2015 r. – wprowadzenie do systemu MAK+, godz. 10.00-15.00

Szkolenie z zakresu podstaw obsługi MAK+, przewidziane dla osób, które rozpoczynają pracę w systemie lub mają zamiar wdrożyć system w swojej bibliotece. 

Program:

1. Wprowadzenie do systemu MAK+: założenia systemu MAK+, wymagania systemu oraz przebieg wdrożenia.

2. Krótkie omówienie modułów systemu MAK+: katalog, magazyn, wypożyczalnia, czytelnia, gromadzenie, raporty, skontrum.

3. Katalogowanie w MAK+: opracowywanie książki w MARC21, pobieranie rekordów z Bazy Centralnej, importowanie opisów z KARO, import z wcześniej używanego systemu bibliotecznego. 

Szkolenia poprowadzi: Łukasz Szymański – administrator wojewódzki systemu MAK+.

Spotkanie z administratorem wojewódzkim systemu MAK+ pozwoli bibliotekarzom na zadawanie pytań w różnych kwestiach związanych z obsługą systemu w swoich bibliotekach.

Uwaga! Nowe miejsce szkoleń: pracownia komputerowa w Pracowni Digitalizacji WiMBP w Rzeszowie, przy ul. Dąbrowskiego 58a.

Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, o przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń.

Zainteresowane osoby prosimy o zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach (w II lub III dniu szkoleniowym). Zgłoszenia prosimy przesyłać do 22 stycznia 2015 r. pocztą elektroniczną na adres biblioteka@wimbp.rzeszow.pl lub telefonicznie (17) 8669-441.W zgłoszeniu należy podać następujące dane:

1) nazwa biblioteki,

2) nazwiska i imiona pracowników biblioteki, delegowanych na szkolenie ze wskazaniem daty szkolenia (30 stycznia 2015 r. lub 6 lutego 2015 r.),

3) imię i nazwisko osoby do kontaktu z biblioteki delegującej oraz jej e-mail i telefon.

Warsztaty są bezpłatne dla uczestników, koszty przejazdu pokrywają biblioteki delegujące. Kontakt w sprawie szkolenia: Bożena JandaDział Komputeryzacji Procesów Bibliotecznych WiMBP w Rzeszowie: tel. (17) 8669-441.


2015-01-19

MAK+ w bibliotece w Starych Juchach

Czy pamiętacie film z 1983 roku "Karate po polsku"? Albo serial "Siedlisko"? Ich akcja toczy się we wsi Stare Juchy, malowniczo położonej na granicy trzech jezior (Ułówka, Rekąty i Jędzelewo). Biblioteka w Starych Juchach obsługuje nie tylko mieszkańców, ale także licznych turystyów, którzy szukają ukojenia wśród okolicznych jezior i zieleni. Warto podkreślić, że prowadzi bardzo ciekawą działalność, m.in. wraz z początkiem roku przystąpiła do ogólnopolskiego progamu "Biblioteka miejsce wielu kultur", który jest odpowiedzią na przemiany, związane z wejściem Polski do sterfy Schengen, w szczególności intensywikację zarówno zagranicznych podróży Polaków, jak i osób odwiedzających Polskę. Program ma na celu wykorzystanie trendu w celu poznania się na wzajem obcych kultur. Od początku roku biblioteka korzysta też z systemu MAK+.Galeria:

Biblioteka w Starych Juchach_1 Biblioteka w Starych Juchach_2 Biblioteka w Starych Juchach_3 Biblioteka w Starych Juchach_4


Zintegrowany system biblioteczny MAK+ stworzony i administrowany przez Instytut Książki.Partnerzy: