MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową.


System biblioteczny MAK+ funkcjonuje obecnie w 1800 bibliotekach (w 749 bibliotekach głównych i 1054 filiach) co stanowi ok. 21% spośród wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.


Podstawową cechą odróżniającą system MAK+ od wszystkich innych systemów katalogowych jest fakt, że biblioteki katalogują i udostępniają swoje zbiory jednocześnie w dwóch miejscach: na swojej stronie www oraz na stronie szukamksiążki.pl. Wg stanu na dzień 6 września 2015 roku, na stronie szukamksiążki.pl jest dostępnych 14 215 955 egzemplarzy książek. Średnio, dziennie przybywa ich 13.000.


System MAK+ jest rekomendowany przez Krajową Radę Biblioteczną. Jest również całkowicie zgodny z formatem MARC21 oraz spełnia wszystkie wymogi stawiane przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. Niezbędne środki ochrony fizycznej, organizacyjnej i sprzętowej zapewniają bezpieczeństwo przetwarzanych danych osobowych użytkowników.

System MAK+ zawsze jest dystrybuowany jako kompletny system biblioteczny, zawierający wszystkie aktualnie dostępne moduły systemu oraz funkcjonalności, umożliwiający kompleksową obsługę wszystkich procesów związanych z książką i czytelnikiem w bibliotece.

Obecnie w systemie MAK+ dostępne są moduły: gromadzenie, katalog, magazyn, wypożyczalnia, czytelnia, raporty, skontrum, windykacja. MAK+ umożliwia katalogowanie książek, wydawnictw ciągłych, audiobooków, filmów, starodruków, artykułów, nut, dokumentów elektronicznych, dźwięku, map, grafik, gier planszowych oraz puzzli.

Centralny charakter systemu oraz zdalne aktualizacje sprawiają, że wszystkie biblioteki korzystające z systemu MAK+ pracują na tej samej, zawsze najnowszej wersji systemu, co zdecydowanie ułatwia współpracę pomiędzy bibliotekami z regionu. Bardzo istotnym elementem centralizacji systemu MAK+ jest źródło opisów bibliograficznych - katalog Biblioteki Narodowej. Pochodzące z niego dane oraz poprawki do nich są na bieżąco migrowane i stanowią integralną część systemu MAK+. Rekordy tworzone przez biblioteki są dodawane do wspólnej bazy opisów, dostępnej dla wszystkich użytkowników systemu.

MAK+ oferuje czytelnikowi:

  • dostęp do konta bibliotecznego za pośrednictwem Internetu
  • sprawdzanie informacji o swoich wypożyczeniach we wszystkich bibliotekach
  • korzystających z systemu MAK+ z poziomu jednej strony internetowej
  • przeszukiwanie zawartości katalogów wszystkich bibliotek jednocześnie
  • zamawianie/rezerwowanie książki w konkretnej bibliotece
  • elektroniczną obsługę wypożyczeń
  • przeszukiwanie zasobów bibliotek korzystających z systemu MAK+

 

Ważna informacja dla bibliotek!

Czytelnicy bibliotek korzystających z systemu MAK+ mają dostęp do podglądu księgozbioru na dwa sposoby: z poziomu ogólnego OPACa (dostępnego pod adresem: szukamksiążki.pl) oraz poprzez katalog on-line z poziomu strony biblioteki. Link z podglądem do Państwa księgozbioru do umieszczenia na stronie www Państwa biblioteki generujemy automatycznie, bez żadnych dodatkowych kosztów.

Czytelnicy bibliotek korzystających z systemu MAK+ mogą korzystać w każdej bibliotece z jednej karty czytelnika. Z naszych doświadczeń wynika, że w sposób zauważalny zachęca to czytelników z korzystania z oferty np. bibliotek jednego powiatu. Najbardziej wyrazistym przykładem takich działań jest powiat łęczyński pod Lublinem.

Zachęcamy Państwa do bliższego zapoznania się z systemem MAK+ poprzez skorzystanie z możliwości wypróbowania systemu MAK+ w 60 dniowej bezpłatnej i niezobowiązującej wersji testowej systemu.

W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu.

Wygląd systemu MAK+

Wymagania techniczne do korzystania z MAK-a+